happywithhealthy:

pussy-pat:

christel-thoughts:

this is what i just picked up from the grocery store. it cost $32. Thirty. two. dollars. for 1 pineapple, 2 bags of grapes, a small container of raspberries, 1 soft drink and 2/$1 nuts…. 
do you know how much junk food i could have for $32? do you have any clue how much McDonald’s you can get for $32?
stop shaming fat people poorer than you or people poorer than you in general for not eating healthier. stop lying about how cheap it is or how it’s comparable to fast food. just stop.

!!!!!!!


Honestly it drives me insane when people are like it’s not that expensive to eat healthily/100% plant based!!!! You buy from farmers markets!! 17 bunches of bananas for 10 cents!!! News flash, it’s cold for half the year in a lot of places, some places don’t have much ground for agriculture, everything is imported. It’s expensive. There are ways to make eating naturally more profitable (buying in bulk, freezing, making one big trip, etc.), doesn’t change that it’s definitely a bigger expense.

trashfriend:

little things that actually make a difference to general life happiness:
•drinking lots of water
•eating fresh fruit
•thinking positively about yourself and others
•washing your face twice a day
•changing your sheets once a week
•hot baths with Epsom salts
•face masks using from things in your house
•sleeping more than 7 hours per night
•reorganizing your clothes, makeup, possessions etc
•keeping your living space clean

(via healthyfitnessfreak)

styleyourbody:

fitness&health
findyourinnerathlete:

aww love this!
melisa-rosato:

Healthy raw vegan breakfast
Desayuno crudivegano super saludable
fuckyeahallhallowseve:

OH MY GOD. PUMPKIN SPICE M&M’s! NOT A DRILL YOU GUYS, THIS IS NOT A FUCKING DRILL. FOUND AT TARGET


This sounds nasty
<---DONT REMOVE---->
ƒ